CNC Lathe TRAUB TNX 65/42
Year of manufacture: 2009
Control: Traub TX 8i-s
TECHNICAL DATA
- Number of spindles: 2
- Number of axes: 12
- Number of turrets: 2
MAIN SPINDLE
- Spindle nose: A2-6
- Spindle drive power: 24 kW
- Spindle speed: 5,000 rpm
- Max. bar diameter: 65 mm
- Max. diameter of main spindle chuck: 175 mm
- Minimum C-axis resolution: 0.001 degrees
Gisdpfxsyw H Sze Aa Eet
SUB SPINDLE
- Spindle nose: A2-5
- Spindle drive power: 28 kW
- Spindle speed: 7,000 rpm
- Max. bar diameter: 42 mm
- Travel: 700 mm
LEFT UPPER TURRET
- Number of stations: 10
- Number of live stations: 10
- X/Z-axis travel: 175 / 650 mm
- Y-axis travel: +/- 40 mm
- Tool type: VDI 30
- Driven tools speed: 6,000 rpm
- Driven tools power: 5.5 kW
RIGHT LOWER TURRET
- Number of stations: 10
- Number of live stations: 10
- Y-axis travel: +/- 40 mm
- Tool type: VDI 30
- Driven tools power: 5.5 kW
ELECTRICAL SUPPLY
- Supply voltage: 400 V
- Total power: 95 kW
WEIGHT AND DIMENSIONS
- Footprint: 5,450 x 2,318 mm
- Machine height: 2,258 mm
- Machine weight: 10,000 kg
New spindle since 04/26
ACCESSORIES
- 3-color status signal lamp
- Coolant tank: RESY
* with high-pressure pump
* with paper filter
- Chip conveyor
- Parts extraction
- Parts belt conveyor
The listing was translated automatically. Translation errors are possible.
Year of manufacture: 2009
Control: Traub TX 8i-s
TECHNICAL DATA
- Number of spindles: 2
- Number of axes: 12
- Number of turrets: 2
MAIN SPINDLE
- Spindle nose: A2-6
- Spindle drive power: 24 kW
- Max. bar diameter: 65 mm
Gisdpfxsyw H Sze Aa Eet
SUB SPINDLE
- Spindle nose: A2-5
- Spindle drive power: 28 kW
- Max. bar diameter: 42 mm
- Travel: 700 mm
LEFT UPPER TURRET
- Y-axis travel: +/- 40 mm
- Driven tools power: 5.5 kW
RIGHT LOWER TURRET
- Y-axis travel: +/- 40 mm
- Driven tools power: 5.5 kW
ELECTRICAL SUPPLY
- Supply voltage: 400 V
- Total power: 95 kW
WEIGHT AND DIMENSIONS
- Footprint: 5,450 x 2,318 mm
- Machine height: 2,258 mm