Airtech Laser Welding FLW-3000W
Year of construction
2026
Condition
Used (fully functional)
Location
Espelkamp Germany
Laser welding machine Airtech Laser Welding FLW-3000W
more Images
Machine data
Machine type:
Laser welding machine
Manufacturer:
Airtech Laser Welding
Model:
FLW-3000W
Year of construction:
2026
Condition:
used
Functionality:
fully functional
Price & Location
Location:
Marie-Harting-Straße 6, 32339 Espelkamp, Deutschland Germany
Call
Technical details
Type of input current:
three-phase
Total height:
1,200 mm
Total width:
730 mm
Total length:
1,200 mm
Input voltage:
380 V
Ground cable length:
3,000 mm
Overall weight:
205 kg
Warranty duration:
12 months
Type of cooling:
water
Hose package length:
5,000 mm
Input current:
16 A
Laser power:
3,000 W
Input frequency:
50 Hz
Laser wavelength:
1,080 nm
Continuous power:
3,000 kW (4,078.86 HP)
Equipment:
documentation/manual, type plate available
Description
Handheld Laser Welding Machine AIRTECH 3 kW – State-of-the-Art Technology for Efficient Sheet Metal Welding
Highlights and Features:
- Output power: 3,000 watts for superior weld quality and speed
- Laser wavelength: 1080 nm, continuous operation with modulation frequency up to 20 kHz