ESR-1300/2,5
Roll Bender 1300x2,5mm
ESR-1300/2,5
Fixed price plus VAT
Year of construction
2026
Condition
New
Location
Siedlce
Machine data
Price & Location
Fixed price plus VAT
- Location:
- Brzeska 120, 08-110 Siedlce, Polska
Description
The ESR-1300/2.5 three-roll electromechanical rolling mill with asymmetric shafts is used to produce cylindrical and conical shells of various diameters. This machine is designed for bending sheets up to 2.5 mm, length 1300 mm, upper shaft diameter 90 mm. The most popular are three-roll bending machines from this series, due to their relatively simple and functional construction.
Key benefits:
Asymmetric arrangement of cylinders
Top roller rotates in both directions, equipped with a tilt and swivel mechanism
Height-adjustable bottom and side rollers (manually adjustable)
Possibility of cone bending
Foot control with emergency stop button
Standard equipment
DTR in Polish
CE Declaration
Technical data
Model CORMAK ESR-1300/2.5
Maximum working width [mm] 1300
Maximum material thickness [mm] 2.5
Roll diameter [mm] 90
Motor power [kW] 1.5
Device dimensions (length x width x height) [mm] 1800 x 640 x 1000
Weight of the device [kg] 600
NOTE: Standard Equipment Ratings are based on 260 N/mm Cold Yield Metals 2
Godomtwuyjpfx Aa Ejbl
The price is a net price. Price does not include shipping costs.
Key benefits:
Possibility of cone bending
Standard equipment
DTR in Polish
CE Declaration
Technical data
Model CORMAK ESR-1300/2.5
Roll diameter [mm] 90
Motor power [kW] 1.5
Weight of the device [kg] 600
Godomtwuyjpfx Aa Ejbl
Seller
Note: Register for free or log in, to access all information.
Last online: Today
Registered since: 2020
461 listings online
Send inquiry
Telephone & Fax
+48 25 63... show
These listings may also fit your interest.
Listing
Enschede
7,598 km
Round bending machine
OSTASSM 1070 x 76
OSTASSM 1070 x 76
Listing
Mudersbach
7,748 km
3-roll round bending machine
FastechFRM 1050 x 90
FastechFRM 1050 x 90
Mudersbach
3-roll round bending machine
FastechFRS 1250 x 140
FastechFRS 1250 x 140
Mierlo
Roll Bender
RogiPR-1000
RogiPR-1000
Velen
Rolls bending machine - 3 Rolls
OSTASORM 1070 x 110
OSTASORM 1070 x 110
Enschede
Round bending machine
OstasSBM 1070 x 95
OstasSBM 1070 x 95
Germany
OSTASSBM 700 x 95
OSTASSBM 700 x 95
Bending machine
OstasSBM 1070 x 90
OstasSBM 1070 x 90
Siedlce
Roll Bender 1300x4,5mm