DAHLIH DL-MCV2600
Year of construction
2006
Condition
Used (fully functional)
Location
Ledegem Belgium
Vertical machining center DAHLIH DL-MCV2600
more Images
DAHLIH DL-MCV2600
DAHLIH DL-MCV2600
DAHLIH DL-MCV2600
DAHLIH DL-MCV2600
DAHLIH DL-MCV2600
DAHLIH DL-MCV2600
Machine data
Machine type:
Vertical machining center
Manufacturer:
DAHLIH
Model:
DL-MCV2600
Year of construction:
2006
Condition:
used
Functionality:
fully functional
Price & Location
Location:
Ledegem, Belgium Belgium
Call
Technical details
Travel distance X-axis:
2,600 mm
Travel distance Y-axis:
870 mm
Travel distance Z-axis:
760 mm
Rapid traverse X-axis:
10 m/min
Rapid traverse Y-axis:
10 m/min
Rapid traverse Z-axis:
8 m/min
Controller manufacturer:
Heidenhain
Controller model:
TVN530
Table width:
970 mm
Table length:
2,800 mm
Rotational speed (max.):
6,000 rpm
Overall weight:
19,000 kg
Spindle speed (max.):
6,000 rpm
Coolant supply:
15 bar
Spindle motor power:
15,000 W
Spindle nose:
BT50
Number of spindles:
1
Number of slots in tool magazine:
32
Tool length:
350 mm
Tool diameter:
110 mm
Tool weight:
15 g
Input voltage:
380 V