EQ Automation BD63CNC4A2SP
EXW ONO VAT not applicable
Year of construction
2026
Condition
Used (fully functional)
Location
Su Zhou Shi China (People's Republic of China)
Tube bending machine, CNC bending, Auto EQ Automation BD63CNC4A2SP
more Images
YouTube video
EQ Automation BD63CNC4A2SP
EQ Automation BD63CNC4A2SP
EQ Automation BD63CNC4A2SP
EQ Automation BD63CNC4A2SP
EQ Automation BD63CNC4A2SP
EQ Automation BD63CNC4A2SP
EQ Automation BD63CNC4A2SP
EQ Automation BD63CNC4A2SP
EQ Automation BD63CNC4A2SP
EQ Automation BD63CNC4A2SP
EQ Automation BD63CNC4A2SP
EQ Automation BD63CNC4A2SP
EQ Automation BD63CNC4A2SP
EQ Automation BD63CNC4A2SP
Machine data
Machine type:
Tube bending machine, CNC bending, Auto
Manufacturer:
EQ Automation
Model:
BD63CNC4A2SP
Machine number:
BD63CNC4A2SP
Year of construction:
2026
Condition:
like new (used)
Functionality:
fully functional
Operating hours:
8 h
Price & Location
EXW ONO VAT not applicable
Location:
Call
Technical details
Control type:
CNC control
Degree of automation:
automatic
Actuation type:
electric
Pipe diameter (max.):
63 mm
Bending angle (max.):
190 °
Overall weight:
1,800 kg
Total length:
4,000 mm
Total width:
1,000 mm
Total height:
1,300 mm
Power:
18 kW (24.47 HP)
Input voltage:
380 V
Type of input current:
AC
Number of digital displays:
1
Warranty duration:
12 months
Equipment:
emergency stop, foot remote control
Reference number:
BD63CNC
Update:
Description
Full-Automatic Single-Head CNC Bending Machine with Auxiliary Push Function
Machine Model: BD63CNC4A2SP
Machine Applications
 Transportation Sector
assemblies, handlebar components, and frame structures.
 Furniture Industry
furniture pieces.
 Leisure and Recreation Industry
Fitness apparatus, infant strollers, utility carts, and amusement ride installations.
 HVAC (Heating, Ventilation, and Air - Conditioning) and Appliance Industry
 Heavy Industrial Sphere
shipbuilding operations.
 Diverse Other Industries
Specification Model: BD63CNC4A2SP
The Largest Applicable Carbon Steel, Copper, Aluminum
Pipe or Profiles
Φ63×2.0MM (THICKNESS MAX. 2.0)
OR PROFILES AS PER MOLD DESIGN *
The Largest Applicable Stainless Steel or High Alloy Steel
Pipe, Profile Etc.
Φ55×2.0MM (THICKNESS MAX. 2.0)
Maximum Reciprocating Feeding Pipe Φ63MM
PROFILE AS PER MOLD DESIGN *
Maximum Feeding Stokes (*) 3200MM
Maximum Bending Radius (*) 550MM
Maximum Bend Angle 190°
Maximum Core Pulling Distance 3500MM
Equipment Working Height 1300MM
Pipe Bending Servo Power 7.0KW
Pipe Bending Speed MAX. 150°/S ADJUSTABLE
Bending Accuracy ±0.1°
Feeding Servo Power 2.0KW
Feeding Speed 200-1000MM/S ADJUSTABLE
Feeding Accuracy ±0.1MM
Rotation Servo Power 1.0KW
Rotation Speed 180°/S ADJUSTABLE
Rotation Accuracy ±0.1°
Hydraulic Motor 7.5KW
Hydraulic System Pressure 12 MPA
Total Power 18 KW
Equipment Size: Length * Width * Height 4000*1000*1300mm