Genox GXC2000G
Year of construction
2026
Condition
New (fully functional)
Location
Stockport United Kingdom
Heavy Duty Granulator Genox GXC2000G
more Images
YouTube video
Genox GXC2000G
Genox GXC2000G
Genox GXC2000G
Genox GXC2000G
Genox GXC2000G
Machine data
Machine type:
Heavy Duty Granulator
Manufacturer:
Genox
Model:
GXC2000G
Year of construction:
2026
Condition:
new
Functionality:
fully functional
Price & Location
Location:
Stockport, United Kingdom United Kingdom
Call
Technical details
Overall weight:
15,500 kg
Rotor diameter:
800 mm
Rotor width:
2,000 mm
Power:
250 kW (339.91 HP)
Rotational speed (max.):
480 rpm
Equipment:
rotational speed infinitely variable
Reference number:
GXC2000G-5-26
Update:
Description
250kW Drive Motor with outboard rotor bearings (200kW - 315kW drive options are available), heavy duty precision machined rotor, and 480rpm operating speed as standard.
2,000mm wide x 800mm diameter cutting chamber with a choice of either a 5, 7 or 9 row V Cutting Rotor. Two rows of counter knives are mounted in the chamber and as an option a third row can be mounted in the throat of the machine to increase cutting efficiency.
All knives are manufactured from Vacuum Heat Treated D2 Tool Steel.
Gsdpfjy Rp Swsx Aa Esbl
Output size is controlled by replaceable screens mounted beneath the rotor shaft - sizes supplied as required (4mm-50mm).