LandReko SCI 800-10 FA
Condition
New
Location
Bochum Germany
Sandblasting cabin automatic LandReko SCI 800-10 FA
more Images
LandReko SCI 800-10 FA
LandReko SCI 800-10 FA
LandReko SCI 800-10 FA
LandReko SCI 800-10 FA
LandReko SCI 800-10 FA
LandReko SCI 800-10 FA
LandReko SCI 800-10 FA
LandReko SCI 800-10 FA
LandReko SCI 800-10 FA
LandReko SCI 800-10 FA
LandReko SCI 800-10 FA
LandReko SCI 800-10 FA
Machine data
Machine type:
Sandblasting cabin automatic
Manufacturer:
LandReko
Model:
SCI 800-10 FA
Condition:
new
Price & Location
Location:
Bochum, Germany Germany
Description
Technical specification:
- Chamber volume: 990 litres
- Power supply: 230V ~ / 50Hz
- Nominal operating pressure: up to 10 bar
- Cleaning capacity: up to 15 m2 / h
- Cleaning degree: SA-2.0 (deep and extensive corrosion)
- Air requirement: 3500 l / min (for 4.0 mm nozzle)
- Maximum air flow: up to 12,500 l / min
- Supported nozzle diameters: from 4 to 10 mm
- Grinding valve vacuum BRAGO
- Gun: vacuum CTR
- Working area dimensions: 1 600 x 870 x 730 mm
- Sight glass dimensions: 305 x 610 mm
- Work table load: up to 250 kg
- Illumination: LED, adjustable in a range of +/- 90 degrees (two parts)
- Coating protection: powder coating
- Working temperature: 10 to + 50 degrees Celsius
- Inspection valve: Yes
- In the picture an example of the configuration of the SCI-800-10 FA
The offer includes:
- Land Reko SCI-800-10 FA Chamber Cleaner Automatic.
- Boron carbide nozzles 8 pcs. Big choice between 4 mm and 10 mm