Kalmar DCG 250-12
ONO plus VAT
Year of construction
2022
Condition
Used (fully functional)
Location
Meschede Germany
Diesel Forklift Kalmar DCG 250-12
more Images
Kalmar DCG 250-12
Kalmar DCG 250-12
Kalmar DCG 250-12
Kalmar DCG 250-12
Kalmar DCG 250-12
Kalmar DCG 250-12
Kalmar DCG 250-12
Kalmar DCG 250-12
Kalmar DCG 250-12
Kalmar DCG 250-12
Machine data
Machine type:
Diesel Forklift
Manufacturer:
Kalmar
Model:
DCG 250-12
Year of construction:
2022
Condition:
used
Functionality:
fully functional
Operating hours:
219 h
Price & Location
ONO plus VAT
Rental:
is possible
Seller location:
Am Waller Bach 21, 59872 Meschede, Germany Germany
Call
Technical details
Load capacity:
25,000 kg
Lifting height:
4,000 mm
Fuel type:
diesel
Mast type:
simplex
Construction height:
3,820 mm
Fork length:
3,000 mm
Drive type:
Diesel
Description
Diesel forklift
Load centre: 1200 mm
Fork width: 250 mm
Fork thickness: 110 mm
Mast type: standard
Technical condition: very good
Front tyres type: pneumatic
Godpjyig H Sofx Aa Ejbl
Front tyres size: 14.00x24
Front tyres condition: 80 - 100%
Rear tyres type: pneumatic
Rear tyres size: 14.00x24
Rear tyres condition: 80 - 100%