Kalmar DCE 120 - 12
EXW ONO plus VAT
Year of construction
2006
Condition
Used (fully functional)
Location
Gau-Algesheim Germany
Front loader Kalmar DCE 120 - 12
more Images
Kalmar DCE 120 - 12
Kalmar DCE 120 - 12
Kalmar DCE 120 - 12
Kalmar DCE 120 - 12
Kalmar DCE 120 - 12
Kalmar DCE 120 - 12
Kalmar DCE 120 - 12
Kalmar DCE 120 - 12
Kalmar DCE 120 - 12
Kalmar DCE 120 - 12
Kalmar DCE 120 - 12
Kalmar DCE 120 - 12
Kalmar DCE 120 - 12
Machine data
Machine type:
Front loader
Manufacturer:
Kalmar
Model:
DCE 120 - 12
Machine number:
T33302.0010
Year of construction:
2006
Condition:
ready for operation (used)
Functionality:
fully functional
Operating hours:
8,712 h
Price & Location
EXW ONO plus VAT
Rental:
is possible
Location:
Max-Planck-Straße 23, 55435 Gau-Algesheim, Deutschland Germany
Call
Technical details
Load capacity:
12,000 kg
Lifting height:
3,000 mm
Load center:
1,200 mm
Fuel type:
gas
Mast type:
duplex
Construction height:
3,200 mm
Motor manufacturer:
GM
Gearing type:
automatic
DGUV certified until:
Fork carriage width:
2,500 mm
Fork length:
2,450 mm
Front tire type:
pneumatic tires (air-filled)
Total height:
3,200 mm
Total width:
2,550 mm